GALERIA LABIRYNT

 

aktualności

wydawnictwa

kolekcja

archiwum

sprzedaż

ogłoszenia

kontakt

 

 

 

 

WARSZTATY

 

Oprowadzenia po bieżących wystawach:

Alicja Karska & Aleksandra Went, Pamięć obrazów

Filmy i fotografie Alicji Karskiej i Aleksandry Went podsuwają nam obrazy, które mimo że widziane po raz pierwszy, wydają się znajome, bo odsyłają nas do naszej własnej pamięci obrazów. W splocie wzajemnych relacji miejsc, obrazów i pamięci można sytuować większość prac obu artystek. (…) Alicja Karska i Aleksandra Went pracują razem od czasu studiów w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzą fotografie, instalacje, filmy i projekty prezentowane w przestrzeni publicznej, w których idą za podszeptem danego miejsca. Ich realizacje często powstają niemal „z niczego” i dotyczą pomijanych obszarów rzeczywistości, miejsc opuszczonych i „wycofanych z obiegu”. (…)

W działaniach Karskiej i Went, w rejestrowaniu i kolekcjonowaniu obrazów, w uporczywym trzymaniu się staroci i przetrząsaniu ruin ujawnia się „archiwalny impuls”. W przywracaniu do łask kulturowych peryferiów, artystki piszą własny scenariusz odtajniania pamięci obrazów. (fragmenty z tekstu kuratorki - Bożeny Czubak).

Wystawa czynna do 16.03.2012.

 

Warsztaty artstyczne

do wystawy Alicji Karskiej & Aleksandry Went, Pamięć obrazów

Warsztaty są przeznaczone dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz młodzieży licealnej. Celem warsztatów jest zapoznanie młodzieży ze sztuką współczesną w drodze wyjaśnienia zjawisk i tendencji w niej zachodzących oraz popularyzacja dokonań polskich artystów współczesnych. Aktywizacja młodzieży poprzez zajęcia plastyczne, inspirowane eksponowanymi na wystawie pracami, ma na celu wykształcenie wrażliwych i świadomych odbiorców sztuki oraz zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta. W pierwszej części warsztatów uczniowie zostaną pobudzeni do zadawania pytań, wywołania dyskusji na podstawie wystawy. W części drugiej wykonają własne „dzieło”, co pozwoli dzieciom lepiej zrozumieć to, co zobaczyły na

wystawie oraz zastosowane przez artystki medium artystyczne. Zajęcia pobudzą wyobraźnię, wrażliwość i kreatywne myślenie oraz otwierają dzieci na nowe doświadczenia. Tematem zajęć dla młodszych dzieci będzie ich osobista relacja z rodzinnym miastem. W oparciu o fotografie eksponowane na wystawie zastanowimy się nad tym, co może zainspirować twórcę i jakie formy może on nadać swej pracy. Starsi uczniowie stworzą prace ilustrujące ich emocje wywołane przez dzieła duetu Karska &Went. Przekonają się m.in. na ile podobne, a na ile różne mogą być ich odczucia wobec tych samych obiektów.

Prowadzenie: Anna Szary-Cioczek

 

Cykl wykładów „Skandale w sztuce ”

Cykl wykładów zainspirowany książką Magdaleny Ujmy „Sztuki wizualne. Seria Sztuka i Skandal”, w której znana kuratorka i krytyczka sztuki, traktuje skandal i skandaliczność jako pretekst do omówienia dzieł z różnych epok i obszarów geograficznych, w swoim czasie uznanych za kontrowersyjne, później wpisanych do kanonu historii sztuki. Skandale są tutaj rozumiane przede wszystkim jako przełomy w sztuce, otwierające drogę dla nowości. Celem wykładów jest pogłębienie wiedzy o sztuce, również najnowszej oraz jej społecznych i kulturowych uwarunkowaniach. Wywołanie dialogu na temat problemów nurtujących współczesność w odniesieniu do działań artystycznych i obszaru kultury wizualnej oraz zainspirowanie do samodzielnego formułowania sądów.

Cykl obejmuje 5 spotkań tematycznych (1 spotkanie w ciągu miesiąca) w okresie od lutego do czerwca 2011 roku. Stanowi przegląd wybranych dzieł z różnych epok ze sztuką najnowszą włącznie. Wykład pierwszy będzie wprowadzeniem do pojęcia skandalu. Kolejne spotkania będą miały charakter prezentacji połączonej z dyskusją, w czasie której wspólnie z młodzieżą spróbujemy się zastanowić nad tym, dlaczego te, a nie inne dzieła na trwałe wpisały się w historię sztuki i zostały uznane za kanoniczne. Prześledzimy okoliczności ich powstania, oddźwięk jaki wywołały oraz zmiany ich recepcji i rozumienia w kolejnych epokach. Cykl przeznaczony jest dla licealistów,

zaplanowany dla grup zorganizowanych, termin do ustalenia. Wykłady poprowadzą pracownicy Galerii - historycy sztuki i kuratorzy.

 

Udział we wszystkich zajęciach oraz warsztatach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje oraz zapisy: paulina.kempisty@labirynt.com, galeria@labirynt.com, tel. 81 466 59 20